سفارش تبلیغ
صبا

خانه ویرایش و نگارش / خانه کتاب

ویراش، نگارش، نشر کتاب، چاپ کتاب، طراحی جلد، ویراستاری، تایپ، صفحه‎‌آرایی، نمونه‌خوانی، پخش

برای ایجاد نیم‏‎فاصله از شیوه زیر استفاده کنید:


1. کنترل + شیفت + 4؛

پیشنهاد می‌کنم در Word از این شیوه استفاده بفرمایید.


2. کنترل + شیفت + 2 یا 3.

 در تلگرام، توئیتر و پارسی بلاگ، از عدد 2 استفاده کنید.


امور زیر با کمترین هزینه انجام می شود

 بازنویسی مقالات

تآمین محتوا برای سایت
نوشتن کتاب 
ویرایش
تایپ PDF
تایپ عکس
پاورپوینت 
نگارش مطبوعاتی
نوشتن گزارش 
پژوهش 
نگارش رزومه کاری
آموزش ویراستاری
 نوشتن نقد
نوشتن سخنرانی 
نویسندگی فنی 
نگارش سفرنامه 
ترجمه کره‌ای به فارسی
 ترجمه فارسی به کره‌ای
ترجمه فارسی به انگلیسی
ترجمه انگلیسی به فارسی
آموزش ویرایش
09191515288 تماس بگیرید یا در تلگرام پیام بدهید یا سفارش خود را به gt.adineh@gmail.com بفرستید.

ویایش

ویرایش

 

 ویرایش بر خلاف شعر، ذاتی نیست و مسئله ای آموزشی و بر مبنای یادگیری است. انواع ویرایش دو نوع علمی- محتوایی و ادبی- صوری است.مسلط بودن ویراستار به دستور زبان فارسی از ویژگی های یک ویراستار خوب است.

هدف از ویرایش مقبول تر کردن نوشته در ویرایش علمی و مفهوم تر کردن نوشته در ویرایش ادبی است. 

نوشته خوب دارای دو ویژگی است که عبارتند از؛

1. برخوردار بودن نوشته از کمال محتوایی و معنایی.

2. برخوردار بودن نوشته از جمال صوری و لفظی.

ایشان در بیان اهداف در ویرایش گفتند:

در ویرایش علمی، هدف اصلاح علمی پیام، به منظور مقبول تر کردن نوشته است و در ویرایش ادبی، هدف اصلاح ادبی نوشته، به منظور قابل مفهوم تر کردن نوشته برای خواننده است.

ویراستار باید بتواند متن را برای خواننده قابل فهم تر کند.

ویراستار باید توجه داشته باشد که قواعد، سلیقه ای نیست.

وی در ادامه راههای مفهوم تر کردن نوشته را بیان کردند که عبارت است از :

1- نوشتن املای صحیح

2- گذاشتن نشانه های تلفظی

3- گذاشتن نشانه های نقطه گذاری 

4-جدانوشتن کلمات در بعضی موارد

5-پیوسته نوشتن کلمات در بعضی موارد

6- کم کردن کلمات

7-اضافه کردن کلمات 

8- تغییر دادن کلمات

9- جابجا کردن کلمات

10- فا رسی کردن جملات

11- ساده کردن جملات 

12- رفع ابهام از جملات

مثلث طلایی در فراگیری ویرایش و بسیاری از فنون و مهارت‌های دیگر، سه چیز است: 

آموزش،تمرین و مطالعه،

اگر این سه کار را به خوبی انجام دهید، قطعاً ویراستاری حرفه‌ای خواهید شد و در این نکته هیچ شکی نکنید.

 

2-ویرایش فقط فن و علم نیست؛ بلکه هنر نیز هست و مانند هر هنری، هم نباید آن را ساده پنداشت و انگاشت، و هم نباید از آن ترسید و هراسید؛ بلکه باید برای یادگیری و به‌کارگیری آن، گام‌به‌گام دانش آموخت و تجربه اندوخت. آن ‌گاه خواهید دید که با زحمت و حوصله و پشتکار، به قله‌های ویرایش چه قدر نزدیک و نزدیک‌تر شده یا حتی دست یافته‌اید.

بکوشید از همان آغاز، ویرایش را به صورت استدلالی یاد بگیرید و برای هر نظر و شیو? ویرایشی خویش، دلیل داشته باشید؛ هرچند ممکن است که برخی اندک از مسائل و مباحث ویراستاری، سلیقه‌ای و تابع ذوق و تشخیص فردی باشد.

همان‌ گونه که در ستایش کردن از افراد، مثلاً می‌گویند فلانی شم سیاسی خوبی دارد یا شم اقتصادی عجیبی دارد، ویراستار خوب نیز کسی است که شم ویرایشی خوبی داشته باشد که برای دستیابی به آن، باید این دو کار را انجام داد: 

1. ارتقای آگاهی‌های ویرایشی  

 2. ارتقای تجربه‌های ویرایشی


91 . طراح دکور: کسی که براساس داستان وطبق ذهنیت کارگردان، دکورهای فیلم وفضاها ومکانهای وقوع داستان فیلم را طراحی می‌کند وتحت نظارت او این امکان ساخته می‌شود.

92. طراح صدا: اخیراً با توجه به حجم صداهای مورد نیاز برخی فیلمها درایران و از دیر بازدر سینمای جهان، هنرمندی که درکار مهندسی صدا تخصص دارد با توجه به حجم ونوع صداهای مورد نیاز فیلم وکارگردان، طراحی صدا را برای صدابرداران انجام می‌دهد.

93. عدسی (لنز) :وسیله اپتیکی است که بازتاب پرتوهای نور اشیای جلوی دوربین را درنقطه‌ای خارج ازمرکز عدسی که به آن کانون عدسی می‌گویند جمع کرده تصویر شیئ راتشکیل می‌دهد. لنز موجب وضوح تصویر می‌باشد.

94. عدسی آنا مورفیک: عدسی ویژه ایی است که هنگام فیلمبرداری جلوی دوربین قرار می‌دهند تا میدان دید وسیع تری (تقریباً دوبرابر حد معمولی) فیلمبرداری شود.

95. عدسی زاویه بسته (تله): نوعی عدسی که به فیلمبردار امکان می‌دهد ازموضوع درفاصله‌ای نسبتاً دور، نماهای درشت بگیرد. فاصله? کانونی این نوع عدسی زیادوزاویه عدسی بسته است. به این ترتیب، بخشی از تصویر دروضوح کامل است.

96. عدسی زاویه باز (واید): نوعی عدسی است که ازفاصله? کم می‌تواند حوزه‌های وسیع تر ازمعمول را درتصویر نشان دهد. زاویه? این عدسی باز وفاصله? کانونی آن کوتاه است؛ درنتیجه تصویر حاصل برخلاف عدسی تله فوتو کاملاً وضوح دارد.

97. عدسی زوم: این عدسی به فیلمبرداری امکان می‌دهد از یک نمای باز به یک نمای بسته وبرعکس برود، بدون اینکه به تغییر محل دوربین نیاز داشته باشد. البته پرسپکتیو در زمان زوم کردن تغییر می‌کند و بعضی از فیلمسازان جهت نزدیک شدن به سوژه دالی را ترجیح می‌دهند.

98. عدسی ماکرو :این عدسی زاویه دید نرمال دارد وفاصله کانونی آن مشابه لنز نرمال است با این تفاوت که بوسیله این لنز می‌توان از موجودات واشیای ریز تصویر برداری کرد ودوربین کاملأ به سوژه نزدیک می‌شود.

99. عدسی چشم ماهی :فاصله کانونی این عدسی بسیار کوتاه است وزاویه دید بسیار زیادی دارد. دوربین‌های چشمی درب ازاین نوع هستند.

100. عدسی چشمی (منظره یاب):عدسی که فیلمبردار بوسیله آن از توی دوربین به صحنه نگاه می‌کند. فیلمبردار باید این عدسی را برای جشم خود تنظیم کند.

101. عناوین: اسامی دست اندر کاران فیلم که درآغاز وپایان فیلم به صورت نوشته می‌آید.

102. فانتزی: نوعی فیلم که رویدادهای آن گویی درعالم خیال می‌گذرد وتماشاگر درعین باور کردن فیلم، آن را ازعالم واقع جدا می‌داند.

103. فانتسکوپ: این وسیله توسط «ژوزف پلاکو» بلژیکی درسال 1832 اختراع شد. این وسیله مجموعه‌ای متوالی ازتصاویر ثابت ومجزا را که مربوط به انجام یک فعالیت خاص مانند پرش، اسب دوانی و... بودند برروی یک لوح (دیسک) شیاردار ثبت می‌کرد. هنگامی که این لوح در برابر آینه به چرخش درمی‌آمد، درتصور تماشای یک تصویر متحرک را ایجاد می‌کرد.

104. فاین کات: مرحله? تدوین نهایی که فیلم، ریتم وآهنگ خودرا می‌یابد.

105. فرم روایی: ارتباط اجزاء ساختمان فیلم از طریق یک رشته رویدادهای علت و معلولی که در زمان و مکان مشخص اتفاق می‌افتند.

106. فریم: به هرقاب یا کادرفیلم یک فریم می‌گویند.

107. فلاش بک: ارجاع به گذشته یا پس نگاه ویا بازگشت به گذشته را باقطع نمایش زمان حال روایی فیلم، فلاش بک می‌گویند.

108. فلاش فوروارد: وفلاش فوروارد قطع زمان حال داستان فیلم وارجاع به آینده است.

109. فوکوس: به وضوح تصویری درفیلمبرداری و نیز درنمایش گفته می‌شوند. به عبارت دیگر، تنظیم فاصله? کانونی عدسی نسبت به موضوع درطول فیلمبرداری یک صحنه را فوکوس می‌گویند.

110. فید اوت: آشکار شدن تدریجی تصویر در ابتدای نما.

111. فید این: برعکس فید این. محو تدریجی تصویر که به آهستگی توی سیاهی می‌رود.

112. فیلتر: ورقه? نازکی است که رنگ نور را تغییر می‌دهد ویا بین رنگ نور وحساسیت فیلم رنگی هماهنگی ایجاد می‌کند.

113. فیلمبردار: فردی است که باشناخت عمیق خودازتور، رنگ، لنز دوربین، ترکیب بندی تصویری و کارکرد متنوع دوربین، ذهنیت کارگردان رابر روی فیلم ثبت می‌کند.

114. فیلم بلند داستانی: بنابرتوافق عمومی، فیلمهایی را گویند که زمان آنها بیش از 75 دقیقه است؛ دربرابر فیلم کوتاه که حداکثر 40 دقیقه وفیلم نیمه بلند که حداکثر 60 دقیقه دارد.

115. فیلم چندداستانه: فیلمی که ازچندداستان مستقل ودر واقع چند فیلم کوتاه تشکیل شده است اما دارای یک عنصر ارتباطی مضمونی است. فیلم «دستفروش» به کارگردانی مخملباف ازجمله فیلمهای چندداستانه یا اپیزود یک است.

116. فیلمخانه: محل بایگانی یا آرشیو فیلمها که معمولاً نمایشهای ویژه‌ای را دربرنامه? خود دارد.

117. فیلم خبری: قبل از اختراع تلویزیون، به فیلمهای کوتاهی گفته می‌شد که به مسائل روز می‌پرداختند وبیشتر «تاویل موضوعی» مفهوم فیلم خبری بودند. پس از اختراع تلویزیون، به فیلمی گفته می‌شود که مشخصه‌هایی چون دوربین روی دست، صدای سر صحنه وحرکت پرشتاب دوربین وسواره هاو... را دارد وازموقعیت خبری واطلاع رسانی برخوردار است ومعمولا برای تلویزیون ساخته می‌شود.

118. فیلم شناسی: شناخت وتحلیل سینما به مثابه پدیده‌ای اجتماعی وفرهنگی که دلالتهای خاصی دارد.

119. فیلم مستند: فیلمی که برداشت از موضوعی واقعی وجاری است.

120. فیلمنامه: یا سناریو داستان فیلم به صورت بصری است که کارگردان از روی فیلمنامه دکوپاژ اثر را انجام می‌دهد.

121. قطع: به عرض نوار که براساس میلی‌متر گفته می‌شود. به عنوان مثال فیلمهای 35 میلی‌متری سینمایی

122. کات: کات به معنی برش را در واژه? برش شناختیم، کات همچنین دستوری است که از صحنه? فیلمبردار ی، کارگردان بعد ازبرداشت کامل ازصحنه یا احیاناً اگر برداشت مطلوب و منظور وی نباشد صادر می‌کند وبه معنای توقف کامل فیلمبرداری است. به این معنی که دوربین، صدا وبازی متوقف می‌شود تا با هماهنگی دوباره در زمینه? نور، صدا ودوربین و بادستور مجدد کارگردان با کلمه اکشن، دوباره برداشت وبازی آغاز شود.

123. کادر (فریم): قاب تصویر را کادر یا فریم می‌گویند. درسینما درهر ثانیه 24فریم ودر تلویزیون 25 فریم نمایش داده می‌شود.

124. کارگردان (دایرکتور): کارگردان عنصر خلاق ومدیر اصلی خلق فیلم است ومجموعه عوامل فیلم با هدایت وی وظایفشان را با هماهنگی انجام می‌دهند. مهمترین وظیفه? کارگردان، انتخاب درست بازیگران، دکوپاژ صحیح وبازی گرفتن درست از بازیگران است.

125. کپی کار: نسخه? مثبت ونه چندان با کیفیت فیلم که با تدوین سردستی آن، تدوینگر، صداگذار، طراح جلوه‌های صوتی وتصویر وسایر نیروهای فیلم با آن کار می‌کنند وحکم یک علامت راهنمارا دارد. همچنین کارگردان وتهیه کننده ازکپی کار برای بازبینی روزانه? فیلم هم استفاده می‌کنند.

126. کلاکت: تخته‌ای است که اطلاعات تصویر مانند نام فیلم، شماره سکانس، شماره صحنه، شماره پلان وشماره برداشت را روی آن می‌نویسند؛ و جلوی دوربین نگه می‌دارند. بعداً در مرحله? تدوین از اطلاعات نوشته شده برتخته جهت مرتب کردن نماها برحسب سناریو ودرمرحله? صداگذاری ازصدای تقه کلاکت جهت سیک کردن باند صدا با تصویر استفاده می‌شود.

127. کالر بار: صفحه‌ای که ستون‌های رنگی دارد و برای تست رنگ مانیتور استفاده می‌کنند. وقتی که با صدای سوت همراه باشد Bar&Tone برای تست صدا هم به کار می‌رود.

128. کلوین (درجه رنگ نور): میزان درجه حرارت رنگ نوررا گویند.

129. کرین: نوعی جرثقیل که دوربین روی آن سوارشده وحرکات عمودی ومورب وپیچیده‌ای را انجام می‌دهد.

130. کنتراست: به مفهوم برجسته نمودن ویا ایجاد اختلاف نوری بین اشیاء ویا فضاهای فیلم برای تأثیر گذاری وبالابردن جلوه? بصری فیلم است . کنتراست بالا از ویژگیهای فیلمهای اکسپرسیونیستی وفیلمهای سیاه یا نوآر به شمار می‌آید.

131. کینه توگراف: اولین دوربین فیلمبرداری که درسال 1891 توسط ادیسون اختراع شد.

132. گفتار یا نریشن: عبارت است از صدای روی فیلم که گوینده ومنبع آن دیده نمی‌شود.

133. گفتگو: صحبتهای یک یا چندبازیگر باهم درصحنه را گویند.

134. لوکشین: لوکشین به محل فیلمبرداری که خارج از استودیو باشد اطلاق می‌شود.

135. مانیتور: تلویزیونی که تصویر خروجی رانشان می‌دهد.

136. موشن: هر نوع حرکت فیلم یا عکس یا نوشته روی صفحه.

137. مچ کات: عبارت است از اتصال صحنه? بعدی با صحنه? قبلی به طوری که باهم جور باشند.

138. ملودرام: به هرفیلمی که دارای ابعاد عاطفی است اطلاق می‌گردد. البته ملودرام گاه دارای پیرنگهای سیاسی یا اجتماعی نیز می‌گردد.

139. منشی صحنه:کسی است که جزئیات هرنما از قبیل شماره? سکانس ونما، لباس و آرایه? بازیگران، وضعیت اشیای صحنه، جهت نگاه وحرکت بازیگران، موقعیت آنها درصحنه وکلا نقشه? دقیق هرصحنه با تمام اجزایش را یادداشت می‌کند تا درتداوم فیلمبرداری که معمولاً بر اساس تداوم صحنه‌های سناریو صورت می‌گیرد، صحنه‌های مرتبط به هم به گونه‌ای درست برداشت شوند وهنگام تدوین مشکلات ارتباط صحنه‌ها ونماهای تداومی ایجاد نشود.

140. موسیقی متن: موسیقی ویژه‌ای که برای فیلم با توجه به مشخصه‌های مضمونی وساختاری آن توسط آهنگساز نوشته می‌شود.

141. مونولوگ: گفتگو باخود که نقطه? مقابل دیالوگ یعنی گفتگو با یکدیگر است.

142. موویلا: میزی که روی آن فیلم 35 یا16میلی‌متری برش وتدوین می‌شود. این میز دارای صفحه? نمایشگری است که راشها را نشان می‌دهد تا متصدی تدوین بتواند براساس آن کارکند. در کارهای ویدیویی ودیجیتالی، باکس تدوین نامیده می‌شود.

143. میزانسن: عبارت است از چیدن عناصر جلوی دوربین فیلمبرداری از قبیل بازیگران وحرکت دوربین.

144. میکس کردن: دردوحالت کاربرددارد اول ترکیب چند تصویر باهم ویا انتخاب تصویر نهایی ازسوی کارگردان تلویزیونی که ازسوی چند دوربین به دستگاه میکس می‌آید ودومی ترکیب باندهای سه‌گانه وچند گانه گفتگو ی بازیگران، صدای محیط افکت وموسیقی رابا هم به صورت یک باندوصدای واحد می‌گویند.

145. نئورئالیسم: نئورئالیسم معرف نوعی سینمای مردمی است که اوج آن درایتالیاست. درواقع نئورئالیسم درهر کشوری به این معناست که با حفظ اصالت و پایبندی به واقعگرایی، باید از تمام ظرفیت هنری وتکنیکی یک رسانه? هنری، به ویژه سینما بهره گرفت. آغازگران سینمای نئورئالیسم در ایتالیا بزرگانی چون «دیسکا» و «فلینی» بودند.

146. نگاتیو: فیلم منفی، در فیلم‌های عکاسی وسینمایی درحین فیلمبرداری وعکاسی ازاین نوع فیلم استفاده می‌کنند.

147. نما: همان کلمه پلان یا شات است. با منظره نیز اطلاق می‌شود

148. نمای از روی شانه: نمایی که در آن دوربین ازبالای شانه وپشت یکی ازدوطرف گفتگو، صورت دیگری را نشان می‌دهد. این نما بیشتردرصحنه‌های گفتگو به کار می‌رود.

149. نمای تعقیبی: نمایی است که همگام با حرکات موضوع، آن را درکادر می‌گیرد. به عبارت دیگر سوژه? فیلمبرداری دراین نما تعقیب می‌شود.

150. نمای تمام قد، لانگ شات: نمایی است که در آن سرتاپای پیکر در کادر گرفته شود. ممکن است این پیکر جسم یا انسان باشد.

151. نمای خیلی درشت (اکستریم کلوز آپ): نمایی که از اجزای یک شی درفاصله? بسیار نزدیک گرفته می‌شود، مثل نمای چشم.

152. نمای خیلی دور (اکستریم لانگ شات): نمایی بسیار دور ازیک موضوع به شکلی که تمام اشیاء پیرامون آن به صورت ریز درکادر باشد.

153. نمای دور (لانگ شات): نمایی که مانند نمای تمام قداست و مقداری از پیرامون آن نیز آشکار است.

154. نمای دونفره (توشات): نمایی که در آن نیم تنه? دونفر درکادر باشد.

155. نمای شلوغ (کرودشات): نمایی است که پرازجمعیت و ازدحام آدمهاست وبیشتر در فیلمهای حماسی یا تاریخی به کار می‌رود.

156. نمای شیشه‌ای (گلاس شات): گلاس شات یکی ازحقه‌های سینمایی است. بدین ترتیب که بخشی از صحنه روی شیشه نقاشی می‌شود وبعد از آن فیلمبرداری می‌کنند مثلاً فیلم پل قدیمی که بخشی از آن تخریب شده وقرار است شکل قبل از خرابی آن ابتدا نشان داده شود، با نقاشی روی شیشه کامل می‌شود وبعد از آن فیلمبرداری می‌کنند.

157. نمای کرین: نمایی که با دوربین روی کرین (جرثقیل ویژه) گرفته می‌شود. به نمای کرین نمای جرثقیلی نیز گفته می‌شود.

158. نمای لایی (اینسرت): نمایی درشت ازجزئیات یک شی ء که موقعیت خاصی درروند قصه دارد، مثل کلید، تلفن و...

159. نمای نزدیک (کلوز آپ): نمایی درشت ونزدیک از چهره را می‌گویند.

160. نمای نقطه نظر (P.O.V): نمایی است که صحنه را ازدیدگاه یا دریچه? دید یکی ازشخصیتهای فیلم نشان می‌دهد.

161. نمای واکنشی: به نمایی گفته می‌شود که قبل ازدیده شدن رویداد، تأثیرات آن را در چهره ورفتار شخصیتهای فیلم می‌بینیم.

162. نریشن: صدای گوینده که روی تصاویر مستندپخش می‌شود و موضوع رو دنبال می‌کند.

163. نوراصلی (کی لایت): منبع نوری است که حین فیلمبرداری از صحنه، از آن بهره می‌گیرند. شدت آن بیشترازبقیه نورهااست وجهت نور صحنه راتعیین می‌کند.

164. نورپایین: نوری که از پایین به چهره? بازیگران به ویژه درفیلمهای ترسناک، تابانده می‌شود.

165. نورپردازی: نور پردازی یکی ازاصلی‌ترین کارهایی است که پیش ازفیلمبرداری انجام میگرد. طراحی نور، متناسب با نوع صحنه صورت می‌گیرد و دیدگاه هنری طراح نور با مشارکت فیلمبردار و کار گردان اجرا می‌شود.

166. نورپرداز سایه روشن: نور پردازی ویژه‌ای که تاریکی ونماهای سایه دار درآن برجسته است. این نوع نورپردازی بیشتر درگونه? فیلم ترسناک وسیاه یا نو آور برای القا ء حس دلهره به کار می‌رود.

167. نور تنگستن: نوری است که به وسیله منبع الکتریکی (نورمصنوعی) لامپ تنگستن روشن شود. قرمزی این نوربیشتر است وکلوین آن 3400 می‌باشد.

168. نور روز (دی لایت): نوری است که ازمنبع خورشید مستقیم یاغیرمستقیم به صحنه بتابد. کلوین نور روز 5600 است.

169. نورپشت (بک لایت): نوری است که ازبالای صحنه برای جداسازی موضوع ازپس زمینه تابانده می‌شود.

170. نورپردازی سه نقطه‌ای: نورپردازی درفیلمها معمولاً ازسه جهت صورت می‌گیرد: نور پشتی که از پشت موضوع تابانده شده، نور اصلی ویک نور ضعیف تر برای پوشاندن سایه‌ها.

171. نور فرعی (فیل لایت): (نورمکمل) نوری است که نسبت به نور اصلی ضعیف است و برای پوشش دادن سایه‌ها و نیز نقاطی که نور اصلی آنها را پوشش نداده به کار می‌رود.

172. نور موجود: نور طبیعی محیط را نور موجود می‌گویند.

173. نور موضعی: نوعی نورافکن که ازپشت عدسی نوررا درمحلی متمرکز می‌کند.

174. نوفه: معادل فارسی کلمه آمبیانس است که عبارت است از صدای محیط.

175. وایپ (جاروکردن): وایپ به جلوه‌ای تصویری گفته می‌شود که طی آن با حرکت خطی مشخصی، صحنه? قبلی تدریجاً جای خود را به صحنه? بعدی می‌دهد. وایپ از شیوه‌های قدیمی نقطه گذاری سینمایی است وامروزه کمتر از آن استفاده می‌شود.

176. وله: تصاویر میان برنامه که با موسیقی همراه است و معمولاً برای جداکردن بخشها یک برنامه ترکیبی وایجاد تنفس اجرامی شود واز 30 ثانیه بیشتر نمی با شد.

177. وضوح (فکوس) :منظور وضوح تصویراست ونقطه مقابل تارمی باشد. وضوح تصویراز طریق حلقه روی لنز تنظیم می‌شود.

178. ویزور (منظره یاب) :همان عدسی چشمی می‌باشد ودردوربینهای امروزی دیجیتالی علاوه برویزور صفحه مانیتور نیزجهت راحتی کار تعبیه شده است.

179. هنری: صفتی است برای آثار یا بازیگران شاخصی که برگزیده و گزیده کارند. مشخصه اصلی آنها اندیشه ورزی و اندیشه سازی است.

 

180. یک پارچگی: بیانگر میزان ودرجه? ارتباط عناصر واجزاء مختلف فیلم است که درخدمت بیان موضوع است وتاثیرگذاری بیشتر است.